Hledat
Ubytování
Nejoblíbenější a nejchutnější pokrmy rakouské kuchyně: Co musíte ochutnat?

- 12.02.2025
- Rakousko
Rakouská kuchyně patří mezi vyhlášené gastronomické skvosty Evropy. Vychází z dlouhé tradice a je ovlivněna chutěmi a vlivy dalších zemí bývalého Rakousko-Uherska, jako jsou Maďarsko, Česko nebo Itálie. Vznikla tak pestrá paleta jídel, na kterých si pochutnají nejen milovníci masa, ale i ti, kdo mají rádi sladké dezerty. Pojďme se podívat na nejoblíbenější pokrmy, které byste rozhodně měli v Rakousku ochutnat.
1. Wiener Schnitzel (Vídeňský řízek)
Co je to?
Vídeňský řízek je asi nejznámějším rakouským jídlem. Tradičně se připravuje z telecího masa, které se nakrájí na tenké plátky, naklepe, obalí v trojobalu (mouka, vejce, strouhanka) a usmaží na přepuštěném másle (či oleji).
Proč ho ochutnat?
Díky křupavé zlatavé krustě a šťavnatému masu jde o neodolatelnou pochoutku. Vídeňský řízek se často podává s citronem, bramborovým salátem (v rakouském stylu s octem a olejem) nebo s vařenými bramborami. Když si objednáte „Wiener Schnitzel vom Kalb“ (z telecího), dostanete tu nejtradičnější variantu.
2. Tafelspitz
Co je to?
Tafelspitz je delikátní kousek hovězího masa (nejčastěji zadního šálu), který se dlouho vaří ve vývaru společně se zeleninou a kořením. Výsledkem je jemné maso, které se podává na plátky s různými omáčkami, nejčastěji s jablečným křenem či pažitkovou omáčkou.
Proč ho ochutnat?
Jde o vyhlášenou specialitu, ke které se často servírují brambory či restovaná zelenina. Tafelspitz byl oblíbeným jídlem císaře Františka Josefa I. a dodnes je symbolem luxusní vídeňské kuchyně.
3. Rakouský guláš (Wiener Saftgulasch)
Co je to?
Podobně jako v české nebo maďarské kuchyni i v Rakousku najdete guláš – ovšem ten vídeňský se často nazývá „Wiener Saftgulasch“. Základem je hovězí maso dušené v cibulovo-paprikovém základu, typický je hustý silný sos (Saft), který vzniká dlouhým vařením.
Proč ho ochutnat?
Kdo má rád hutná, poctivá jídla, ten si na Saftgulasch pochutná. Podává se obvykle s chlebem nebo knedlíkem. Rakouský guláš bývá o něco méně pálivý než klasický maďarský, ale má výraznou paprikovou chuť.
4. Knödel (knedlíky všeho druhu)
Co je to?
Knödel je výraz pro různé typy knedlíků, které v Rakousku nabývají mnoha podob. Může jít o chlebové (Semmelknödel), bramborové (Erdäpfelknödel), špekové (Speckknödel) nebo ovocné knedlíky (Marillenknödel s meruňkami, Zwetschgenknödel se švestkami). Knedlíky se servírují jako příloha k masům i samostatně, se sladkými náplněmi pak tvoří lahodný dezert.
Proč je ochutnat?
Rakouské knedlíky se vyznačují nadýchanou konzistencí a velmi autentickou chutí, která se jen tak neomrzí. Navíc jsou praktickou přílohou k mnoha masovým omáčkám a v případě sladkých variant jde o skvělý hlavní chod či zákusek.
5. Schweinsbraten (Vepřová pečeně)
Co je to?
Tradiční vepřová pečeně, často upravovaná na kmíně a česneku, je dalším oblíbeným jídlem, které najdete téměř ve všech rakouských venkovských hospůdkách. Maso se pomalu peče, dokud nevznikne křupavá kůrčička a šťavnatý vnitřek.
Proč ho ochutnat?
Tento pokrm se výborně hodí do chladných dnů. Podává se nejčastěji s knedlíky a se zelím nebo dušeným špenátem. Omáčka z výpeku je další chuťový bonus, který dodá pokrmu šťavnatost a vůni.
6. Käsespätzle
Co je to?
Käsespätzle jsou malé „noky“ z mouky, vody a někdy i vajec, smíchané s roztaveným sýrem. Pocházejí z oblasti Švábska a Allgäu, ale v rakouských Alpách jsou také nesmírně populární. Většinou se do nich přidávají různé druhy sýrů, což je činí obzvlášť voňavými a chutnými.
Proč je ochutnat?
Je to fantasticky hutné a lahodné jídlo, které vás zahřeje po dni stráveném na sjezdovce. Často se navrch přidává smažená cibulka a servíruje se s čerstvým salátem.
7. Kaiserschmarrn (Císařský trhanec)
Co je to?
Jedna z nejikoničtějších sladkých pochoutek Rakouska. Kaiserschmarrn je nadýchaná, trhaná palačinka z vajec, mouky, mléka a cukru, někdy s rozinkami. Při přípravě se trhá na menší kousky, často se podává posypaná moučkovým cukrem a s ovocným rozvarem (nejčastěji švestkovým).
Proč ho ochutnat?
Kaiserschmarrn je skvělý jako dezert nebo dokonce jako sladký oběd. Pověst říká, že byl oblíbeným pokrmem císaře Františka Josefa I., a proto nese jeho jméno („Kaiser“ = císař, „Schmarrn“ = trhanec).
8. Apfelstrudel (Jablečný štrúdl)
Co je to?
Další symbol rakouské cukrářské tradice. Apfelstrudel se vyrábí z tenoučkého těsta, do kterého se balí směs jablek, cukru, skořice, rozinek a často i strouhanky či ořechů.
Proč ho ochutnat?
V Rakousku se peče štrúdl tak mistrně, že tenoučké těsto se doslova rozplyne na jazyku. Servíruje se ještě teplý, někdy s vanilkovou omáčkou či šlehačkou. Ideální ke kávě „Melange“, která je dalším rakouským fenoménem.
9. Sachertorte
Co je to?
Ikonický čokoládový dort, který vymyslel cukrářský učeň Franz Sacher v roce 1832 pro knížete Metternicha. Dort se skládá z hutného čokoládového korpusu, meruňkové marmelády a tmavé čokoládové polevy.
Proč ho ochutnat?
Originální Sacher dort se dodnes podává ve vídeňském hotelu Sacher, kde je servírován s porcí šlehačky. Jeho receptura je střeženým tajemstvím a jde o jeden z nejznámějších dezertů na světě. Pro milovníky čokolády naprostá povinnost.
10. Germknödel
Co je to?
Nadýchaný kynutý knedlík velikosti menšího talíře, plněný nejčastěji švestkovými povidly (Powidl). Servíruje se přelitý rozpuštěným máslem a posypaný mletým mákem smíchaným s cukrem (případně i vanilkovým cukrem).
Proč ho ochutnat?
Germknödel je typický zejména pro horské oblasti a můžete si ho dát v chatách a restauracích přímo na sjezdovce. Je to vydatné sladké jídlo, které zasytí a díky hřejivým povidlům a sladké makové směsi umocní tu pravou alpskou zimní atmosféru.
Rakouská kuchyně: Tradice a pestrost
Rakušané si potrpí na kvalitní suroviny a poctivou přípravu. V rakouských restauracích a tradičních hospůdkách (tzv. Gasthaus nebo Gasthof) se setkáte se srdečnou obsluhou a důrazem na pohostinnost. Zvláštní kapitolou je pak cukrářské umění, které Rakousko proslavilo po celém světě – nejen v podobě Sacher dortu a štrúdlu, ale i množstvím dalších koláčů, dortíků a zákusků.
Rakušané jsou také hrdí na svou kávovou kulturu. Při zastávce v některé z tradičních kaváren (kavárny, tzv. Kaffeehaus) doporučujeme ochutnat kávu Melange (něco mezi cappuccinem a latté) nebo Franziskaner s vrstvou našlehaného mléka a šlehačky.
Ať už se v Rakousku vydáte do vyhlášené vídeňské restaurace, lázeňského městečka či horské chaty v Alpách, místní kuchyně vám nabídne kombinaci chutí, která zůstává v paměti – a rádi se pro ni budete vracet. Jakmile jednou ochutnáte pravý vídeňský řízek nebo nadýchaný císařský trhanec, už se vám bude po Rakousku a jeho kulinárních specialitách stýskat.
Pokud tedy budete mít cestu kolem, neváhejte a pusťte se do objevování rakouské gastronomické tradice – rozhodně stojí za to. Dobrou chuť neboli Guten Appetit!